• info@yazdsabt.com
  • تماس با ما: کارشناسان :09120535121-09124503070 | شماره دفترمرکزی: 03538206928
  • صفاییه ، میدان نعل اسبی ، ابتدای بلوار پروفسور حسابی موسسه حقوقی بیان ، طبقه سوم
0 آیتم - تومان
  • سبد خرید شما خالی است.

فرانشیز (franchise)

فرانشیز (franchise)

 

فرانشیز به عنوان یكی از مهمترین روش‌های انتقال تكنولوژی، با توجه به سود سرشار و سرعت بالای آن مورد توجه كشورهای مختلف بخصوص كشورهای در حال توسعه قرار دارد.

فرانشیزینگ چیست؟

فرانشیزینگ (واگذاری حق امتیاز) در معنی عمومی‌اش عبارت از واگذاری برخی حقوق به وسیله‌ی یك طرف (واگذارنده امتیاز) به طرف دیگر (گیرنده امتیاز كه آن را نماینده نیزمی‌نامیم) در برابر دریافت هزینه است. از آن پس نماینده، آن حقوق را با راهنمایی واگذارنده به كار می‌گیرد. تعریف بالا یك تعریف بسیار عمومی است و بسیاری از شیوه‌های خاص واگذاری حق امتیاز را دربرنمی‌گیرد. گونه‌ای از فرانشیز كه در بازرگانی و كسب و كار به كار می‌رود مهمترین نوع آن است كه می‌توان آن را بصورت یك امتیاز پیمانی تعریف كرد كه از یك طرف (واگذارنده) به طرف دیگر (نماینده) واگذار می‌شود به طوری كه:

الف) به نماینده اجازه می‌دهد یا از او می‌خواهد كه با استفاده از دانش فنی واگذارنده و با استفاده از نام تجاری او در یك واحد تجاری مستقل به كسب و كار ویژه‌ای بپردازد.

ب) به واگذارنده اجازه می‌دهد كه همیشه و به طور پیوسته بر روی كار و رفتار نماینده در همان زمینه تجاری كه به او نمایندگی داده است نظارت نماید و كنترل كند.

ج) واگذارنده را موظف می‌كند كه با حمایت‌های جاری و همیشگی خود نماینده را در انجام امر نمایندگی یاری كند. به عنوان یك امر ناگزیر در بازرگانی، موافقت‌نامه‌ی فرانشیز از نماینده می‌خواهد كه در برابر حق نمایندگی یا كالاها و خدماتی كه از جانب واگذارنده در اختیار او قرار گرفته است، به طور دوره‌ای به عنوان یك مقرری، هزینه‌ای به واگذار كننده بپردازد.

واگذارنده كیست؟

صاحب سامانه فرانشیز است. دانش فنی و مفاهیم مربوط به آن و همچنین نام تجاری را در اختیار دارد وحق نمایندگی را به طرف‌های سوم واگذار می‌كند.

نماینده كیست؟

كسی است كه به وسیله واگذارنده حقوقی به او واگذار شده است تا با استفاده از دانش فنی و نام تجاری واگذارنده، آن حقوق را در كسب و كار به كار گیرد. حال می‌توان نمایندگی‌ها را به ترتیب زیر طبقه‌بندی كرد:

– تك نماینده: ساده‌ترین و رایج‌ترین شیوه فرانشیز است. این نماینده فقط حق دارد كه كسب و كار واگذار شده را در یك واحد تجاری یا یك فروشگاه به كار گیرد.

–  نماینده اصلی (شاه نماینده): این نماینده حق نمایندگی را در یك گستره نفوذ خود به تك نمایندگی‌ها واگذار می‌كند. نماینده اصلی باید قدرت تحرك و منابع كافی را برای بهره‌‌برداری كامل از قلمرو خود داشته باشد و بتواند تك‌نمایندگی‌ها را كنترل كند.

–  نماینده منطقه‌ای: در یك ناحیه جغرافیایی گسترده یك واگذارنده یا یك نماینده اصلی ممكن است به این نتیجه برسد كه از نظر اقتصادی به صرفه است كه آن حوزه گسترده را به مناطق جداگانه‌ای تقسیم كند و هر منطقه را به یك نماینده اصلی واگذار كند. این نوع نماینده به نام نماینده منطقه‌ای یا گاهی اوقات نماینده ناحیه‌ای معروف است.
– نماینده چندگانه: برخی از تك نمایندگی‌ها فقط از یك واحد تجاری استفاده نمی‌كنند بلكه چندین واحد تجاری را به كار می‌گیرند. اینها به نمایندگی‌های چندگانه معروفند و معمولا تعداد زیادی موافقت‌نامه فردی فرانشیز كه هر كدام مربوط به یك واحد تجاری است دارند.

گسترنده‌ها:

بنگاههای بزرگ تولیدی و خدماتی گاهی اوقات ترجیح می‌دهند كه برای بهبود بهره‌برداری از محدوده خود، بازارهای فروشی ترتیب دهند. این بازارها به نام گسترنده شناخته می‌شوند و دارای یك پیمان گسترش یك طرفه هستند كه به آنها اجازه می‌دهد واحدهای زیادی باز كنند. این در واقع عملیات هدایت كننده‌ای است كه باعث می‌شود تولیدكنندگان در عمل با كسب و كار تولیداتشان آشنا شوند و بتوانند آن را در مسیری متمركز كنند كه شانس موفقیت آنها افزایش یابد.

بهای فرانشیز (Franchise Fee) چیست؟

بهایی كه به وسیله نماینده به واگذارنده پرداخت می‌شود بهای فرانشیز نامیده می‌شود. شیوه محاسبات استاندارد ایالات متحده آمریكا لازم می‌دارد تا همان هنگام كه همه‌ی موارد خدمات مادی و شرایط مربوطه به معامله میان طرفین در حال انجام و توافق است بهای فرانشیز هم توسط واگذارنده كاملا مشخص شود.

تفاوت فرانشیز و حق لیسانس:

مهمترین تفاوت بین فرانشیز و واگذاری حق لیسانس در نوع كنترل و نظارتی است كه توسط شركت واگذاركننده اعمال می‌شود. در واگذاری حق لیسانس شركت واگذار كننده در روش تولید و نوع عملیات اجرایی دخالتی نمی‌كند و فقط به بررسی كالاهای تولیدی و اطمینان از رعایت استانداردهای كیفیت می‌پردازد. اما در فرانشیز شركت فرانشیز دهنده كنترل دقیق و كاملی بر عملیات و روش‌های تولیدی دارد به عنوان مثال مكان و زمان عملیات، نوع مدیریت و سایر عوامل وابسته به اجرا و تولید محصولات تحت نظر شركت فرانشیز دهنده قرار دارد.